Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Adwokat Katowice Prawo Spadkowe
Autor Wiadomość
kolba Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 2
1
Reputacja: 0
Adwokat Katowice Prawo Spadkowe
Witam, w maju zmarła moja babcia. Jeszcze ponad 20 lat temu spisała notarilanie swój testament w ktorym przepisuje swoją część domu na mnie. Babcia ma dwoje dzieci moja mamę i jej brata. Brat mamy mieszka od lat w Kwidzyniu. Babcia przez całe życie mieszkała ze mną. Zmarła w wieku 95 lat. Załozyłam sprawę spadkową w lipcu i do wczoraj nie było mowy o tym, że mamy brat będidzie chciał jakies pieniadze. Wczoraj adzwonił do mojej mamy ze jednak chce zachowek i określił jego wartość na 100 tyś. Wiele lat temu kiedy jeszcze zyli oboje dziadkowie moi rodzice - ocywiście bez żadnej umowy spłacili równowartość połowy domu bratu mamy. Uważali że wówczas już byli rolzliczeni . Na potwierdzenie mają tylko poświadczenie odbioru podpisane przez mamy brata. Sprawa jet dość pilna ponieważ sprawa spadkowa jest juz niebawem.

Czy możecie mi coś doradzić w tej sprawe i dać namiar na adwokata który ma dobre opinie i będzie mnie dobrze reprezentował w sądzie?
11-02-2016, 02:27 AM
inlin82 Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 3
0
RE: Adwokat Katowice Prawo Spadkowe
Taka sytuacja:
Jest troje rodzeństwa (w tym mój mąż). Ojciec (rozwiedziony) nagle umiera. Brak testamentu. Pozostawia po sobie:
• nieukończony dom – bez odbiorów i przyłączy, na podlicznikach (wartość wg aktu notarialnego ok 220tys);
• wrak samochodu (AC 15tys);
• nieubezpieczone kredyty (ok 70tys);
• zadłużenia u rodziny (ok 30tys).
Jednemu z dzieci (akurat mojemu mężowi) za życia darował ½ mieszkania i garażu (wartość ok 100tys). Między jednym z rodzeństwa a moim mężem zaistniał konflikt o tą darowiznę.
Zaznaczam, że mąż nic nie chce. Ani profitów (nawet gdyby się okazało, że długi są ubezpieczone) ani długów.
Rozważam różne możliwości jak powinien postąpić mąż:
1. przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza i przeprowadzić dział spadku:
• darowizna doliczy się do schedy spadkowej, dzielonej po równo na troje rodzeństwa;
• zgodnie z art. 1040kc (przy podanych wartościach spadku) nie uwzględnia się przy dziale spadku ani męża ani darowizny;
• a długi spadkowe? Czy przy proporcjonalnym podziale długów również nie uwzględnia się męża, który w obecnej chwili nic nie dziedziczy (przy podanych wyzej warosciach), czy proporcjonalnie do podzielonej schedy spadkowej dziedziczy się dług (czyli jesli darowizna to 29,8% schedy spadkowej to mąż dziedziczy 29,8% długu)?
• Co to jest i jak obliczyć „wartość stanu czynnego spadku”?
2. odrzucić spadek: byłoby najprościej jednak mamy małoletniego syna, za którego również musimy odrzucić spadek za wcześniejszą zgodą sądu rodzinnego. I tutaj moje pytanie: zgodnie z art. 1041kc synowi również dolicza się do schedy spadkowej darowizna dana przez dziadka Jego tacie, czy sąd rodzinny w takiej sytuacji ma możliwość odrzucenia naszego wniosku o odrzucenie spadku?
3. Może ktoś jest w stanie odpowiedzieć mi na pytanie: Która z procedur będzie bardziej korzystna dla nas i krótsza?
Z góry dziękuję i pozdtawiam!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-02-2016, 05:06 AM {2} przez inlin82.)
11-02-2016, 04:15 AM
Jerko Offline
Member

Liczba postów: 110
0
W Katowicach zgłoś się ze sprawami spadkowymi do adw. Jacka Sosnowskiego http://www.adwokatjsosnowski.pl - skuteczna i sprawdzona kancelaria
11-02-2016, 05:07 AM
biszop Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 30
0
Po pierwsze do czasu działu spadku spadkobiercy odpowiadają za długi solidarnie czyli wierzyciel może się domagać spłaty od kogo chce (najczęściej od tego kto jest wypłacalny). Potem dopiero spadkobiercy mogą się wzajemnie rozliczać z tego spłaconego długu. Po dziale spadku każdy ze spadkobierców odpowiada tylko do wysokości swojego udziału za długi.
Sytuacja męża jest nieciekawa bo dział spadku może długo potrwać jeżeli nie będzie porozumienia między spadkobiercami.
Darowizna dla męża ma tylko znaczenie przy dziale spadku. Wtedy się ją dolicza. Gdyby mąż odrzucił ten spadek to przy dziale spadku z udziałem waszego syna ta darowizna też będzie brana pod uwagę. Jeżeli jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, to bierze się pod uwagę tylko spadek (bez tej darowizny) i spadkobiercy odpowiadają za długi do wysokości aktywów. Tutaj aktywa są wyższe od długu.
Myślę że łatwiej będzie przeprowadzić sprawę jak spadkobiercą będzie mąż a nie syn. Niech porozmawia z bratem mu powie że nic nie chce z tego spadku i niebędzie chciał spłat. Inna rzecz że nie podałaś wartości darowizny i trudno powiedzieć czy faktycznie brat męża nie może mieć jakichś roszczeń. Ilu jest spadkobierców?
11-02-2016, 05:11 AM
inlin82 Offline
Junior Member
**

0
Spadkobierców jest trzech. Mój mąż, Jego brat i Jego siostra. Z bratem mąż się dogaduje. Z siostrą gorzej. Ona twierdzi, że mąż nie powinien otrzymac darowizny i że długi są wspólne. Wiem, że w tej chwili odpowiadają wspólnie...i w tym szkopuł co zrobić aby nic nie dziedziczyc...? Wartość darowizny to ok 100 tysięcy. Ja osobiście obstaję przy odrzuceniu, ponieważ boję się, że męża siostra może tak namieszać, że latami bedziemy się tłuc po sądach ustalając dział spadku.
11-02-2016, 05:39 AM
biszop Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 30
0
Jak mąż odrzuci to też latami będziecie się tłuc po sądach jeżeli się nie dogadacie. I zanim syn nie będzie pełnoletni to jeszcze trzeba będzie w to włączać sąd rodzinny. Siostra ma rację, że dług spadkowy jest wspólny. Jedyne co mąż może sensownego zrobić to przyjąć spadek i jak najszybciej przeprowadzić postępowanie spadkowe i dział spadku.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-02-2016, 05:58 AM {2} przez biszop.)
11-02-2016, 05:56 AM
inlin82 Offline
Junior Member
**

0
Sąd rodzinny na jednej rozprawie decyduje o odrzuceniu przez małoletniego spadku. Nie rozumiem dlaczego mamy tłuc się latami... Chyba, że nie wyrazi zgody ale dlaczego miałby tego nie zrobić??? Zwlaszcza, że dziecko dziedziczyłoby długi.
Jesli chodzi o dziedziczenie ustawowe to wiem, że darowiznę dolicza się do schedy spadkowej i w momencie gdy kwota spadku to ok 230tysiecy a darowizna na meza 100tys to scheda spadkowa wynosi 330 do pdziału na trzech, czyli po 110tysiecy. Mąż otrzymał 100tysiecy w darowiźnie w zwiazku z tym przy dziedziczeniu ustawowym bez działu spadku powinien otrzymać jeszcze 10tysięcy.
Logiczne byłoby wtedy, że długi tez sa dzielone wspolnie ale pamietam, ze adwokat twierdził iż są proporcjonalnie do otrzymanego obecnie spadku. Czyli w przypadku męża procent dlugow rowny procentowi 10tys z 330tys.
Ponadto nadal nie wiem co to jest czynna wartość spadku.
11-02-2016, 06:59 AM
Pierr Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 45
0
Przy aktywach sąd nie zezwoli na odrzucenie w imieniu nieletniego.

Nie ma znaczenia, czy dziedziczenie ustawowe - ważne, że dział spadku odbędzie się w konfiguracji opisanej przez panią. Na schedę spadkową obdarowanego zaliczy się darowiznę otrzymaną od spadkodawcy. Długi też są doliczane na moment działu spadku.
Czynna wartośc spadku to czynna wartość: od sumy aktywów odejmuje się wartość pasywów.
11-02-2016, 07:06 AM
Sensa Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 1
0
Nie odpowiem na to pytanie, chciałabym się jedynie do niego przyłączyć Ja również szukam adwokata do skomplikowanej sprawy o dział spadku / mogą w sprawie zaistnieć okoliczności do uznania jednego ze spadkobierców ustawowych za niegodnego dziedziczenia/ Sprawa będzie toczyła się przed Sadem Rejonowym w Katowicach
11-02-2016, 09:37 AM

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum Dobry Prawnik | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS